Skip to main content

DANIŞMANLIK

Ekonomik ve politik bağımsız işleyen YBE, sağlıklı yapı – çevre – insan ilişkileri ve çözümleri üzerine tarafsız bir danışmandır. İnşaat, tadilat ve yerleşim süreçlerinde sağlığımızı ve doğayı etkileyebilecek her türlü konuyu kapsayan danışmanlık hizmeti, özellikle ev sahipleri ve kiracılar, müteahhit, inşaat mühendisleri, mimar ve iç mimarlar, yapı malzemesi üreticileri ile emlakçı ve tıp doktorları tarafından talep edilmektedir. Yapı malzemeleri günümüzde hızla çeşitlenmekte ve niteliklenmektedir. Müşteriye bu çeşitliliğin içinden ulaşmak için kullanılan “insan ve doğa dostu” gibi pazarlama kavramları da tüm üreticiler tarafından kullanıldığından akıl karmaşasına ve bilgi kirliliğine neden olmaktadır. YBE bu konuda tarafsız bir danışman olarak piyasadaki malzemeleri değerlendirmekte ve IBN kalite kriterlerince önermektedir.

SIKIŞTIRILMIŞ TOPRAK UYGULAMALARI

İstanbul’da SALT Beyoğlu kültür sanat merkezinin 4. katında bulunan kış bahçesi, “toprak” ile yeniden düzenlenerek Beyoğlu’na ayağınızın toprağa değdiği kamusal bir alan kazandırıldı.

Sürdürülebilir mimarlık ve yapı ekolojisi deyince ilk sırada yer alan yapı malzemesi olan “toprak”, çağdaş sıkıştırma teknolojisi ile 70 m² büyüklüğündeki bu mekanda YBE danışmanlığında uygulandı.  Mekanı çevreleyen oturma bankoları ve zemininin tamamına uygulanan bu çalışmada 30 m³ toprak, 10 m³ hacme sıkıştırılarak, yaklaşık 15 ton ağırlığında hem sağlıklı bir iç ortam iklimi yaratıldı, hem de %100 geri dönüşümlü, sürdürülebilir mekan yaratılmış oldu.

YBE danışmanlığı ve koordinasyonunda, toprak zemin ve oturma alanı uygulamaları And Akman süpervizörlüğü ve mimar Can Cumalı yönetiminde gerçekleşti. Mimar Nilgül Özgür’ün de yoğun emeğinin geçtiği uygulama, Salt çalışanlarının iş gücü ve lojistik desteğinden faydalanarak 26 Nisan 2018 tarihinde tamamlandı.  Geleneksel mimaride ‘kerpiç’ olarak bildiğimiz, günümüzün ise çağdaş üretim teknolojileri sayesinde farklı pişmemiş yapı malzemelerine evrilen toprağın, şekilsel anlamda en estetik etkileri ‘rammed earth’ yani ‘tokmaklanmış’ dediğimiz monoblok duvar ve zemin şeklidir.

KADIOVACIK BİYOEVİ MİMARİ TASARIM & UYGULAMA DANIŞMANLIĞI

Kadıovacık Biyoevi, insana ve çevreye saygılı yapılaşmanın örneğini oluşturmak üzere yapı biyolojisi ve ekolojisi ilkelerince projelendirildi. İkisi konut, biri ofis üç bağımsız birimi olan tek katlı yapı 226m² alana oturuyor. Mimari proje ve kontrolörlüğününü eds-a mimarlık’ın yaptığı, YBE danışmanlığında yürüyen projenin inşaatı 2018 yılında başladı ve 2019’un başında tamamlandı.

‍Kadıovacık Biyoevi’nin mimari tasarımı azami ölçüde enerji tasarrufunu hedefliyor. Yapının form ve yönelimi, cephelerinin konumuna göre ısı depolama ve yalıtımını sağlayan farklı dış cephe çözümleri, pencere açıklıkları ve çatı uygulamaları sayesinde yapay iklimlendirmeye ihtiyaç duymadan bina, yazın kendini serin tutabilirken, kışın da sıcak kalma performansı gösterecek.

Kadıovacık biyoevi’nin yapımındaki malzeme seçimi iç iklim koşullarının insan sağlığına uygunluğunu belirlerken uzun süreli dayanımına etki edecek ayrıca, yıkımı halinde asgari ölçüde atık oluşturacak. Üst yapıda neredeyse tüm unsurlar doğada yetiştirilebilen hammaddelere dayalı malzemelerden üretiliyor, bunlar: ahşap karkas sistemi, saz kamışı yalıtım, ahşap döşemeler, kapı ve doğramalar… Yapının nefes alabilirliğine, iç iklim kalitesine katkısı, toksik gaz açığa çıkarmaması, ısı depolama kapasitesi ve ekolojik değerleri itibariyle hem duvar dolgusu hem de iç yüzey sıvası olarak toprak kullanılacaktır.

Malzemelerin doğal ve yetişen hammaddelerden seçilmesinin yanı sıra kesim, yapıştırma ve sıkıştırma süreçlerinin yüksek enerji gerektirmemesi de gömülü enerji düzeyini düşük tutuyor. Kadıovacık Biyoevi hem kaynak kullanımı hem de yol açtığı salımlar itibariyle ayak izini olabildiğince düşük tutmaya çalışıyor.