Skip to main content

Yapı Biyolojisinin en üretken ve değerli öncülerinden sevgili Wolfgang Maes aramızdan ayrıldı. Bilgiyi paylaşma tutkusunu ve mütevazi kişiliğini saygı ve özlemle anıyoruz.

Yaşam alanlarımızı sarmalayan elektrik tesisatlarının, cep telefonlarından kaynaklı dalga boylarının, yüksek gerilim hatlarından kaynaklı manyetik alanların, doğa ve insanı nasıl etkilediğine dair sayısız araştırma ve çalışmaları olan Maes, bilim dünyasına kazandırdığı “Elektrobiyoloji” kavramı ile Yapı Biyolojisinin en önemli alanlarından birisinin öncüsü idi. Günümüzdeki popüler dilde ‘smart home’ olarak adlandırdığımız yapıların insan sağlığına olacak olumsuz etkilerine yıllar öncesinden işaret eden Maes ile YBE kurucusu And Akman 1991 yılından katıldığı bir seminerinde tanışmış ve yol arkadaşlığı o günden bugünlere kadar sürmüştür.

Türkiye’de bir gün kuracağı Yapı Biyolojisi Enstitüsünün heyecanını paylaşmış, ardından kuruluşunu 2015 yılında Rosenheim’da ki IBN kongresinde birlikte kutlamışlardı. YBE ekibi olarak Wolfgang Meas’e yapı biyolojisi alanına katkılarından dolayı sonsuz teşekkür ederiz…