Skip to main content

İç mekanlarda küf sadece duvar yüzeylerinde karşımıza çıkmaz, çamaşır makineleri, buzdolapları ve bulaşık makineleri gibi günlük hayatta kullanılan ev aletlerinde de küf ve bakteri oluşabilir. Basit önlemler ve bakım ile küf ve bakteri oluşumları engellenebilir.

Bernd Kinze yılların deneyimi ile IBN Yapı Biyolojisi ölçüm teknikeridir. Bu yüzden apartmanlarda ve evlerde hastalıklara neden olabilecek birçok unsura dikkat çekiyor. Kendisinin yazıda paylaştığı uyarıları ve ipuçları değerli.

1_ Çamaşır makinesi

Temel dezenfeksiyon için aşağıdaki önlemler önerilir:

  • Makinenin deterjan gözünü bir bulaşık fırçası ve genel bir ev temizlik maddesi ile iyice temizleyin ve alkol bazlı bir dezenfektanla temizleyin.
  • Öncelikle 95°C ve üzerinde bir sıcaklıkta makineyi boşta çalıştırın, ardından makineyi tamamen boşaltın.
  • Daha sonra dezenfeksiyon için klor içeren bir temizleyici ile makineyi 95°C ve üzerinde bir sıcaklıkta çalıştırın (bu sırada lütfen odanın kapısını kapayın ve pencerelerini açın) ve tekrar programı tamamlayın.

Her yıkama işleminden sonra çamaşır makinesinin ve deterjan gözünün kuruması için kapakları açılmalıdır. Böylelikle mantar oluşumu önlenmiş olur.

Notlar: Çamaşır makinesini ve deterjan gözünü her yıkama sonrasında kurutmak için açarsanız, çamaşır makinesine klor içeren ve atık suyu kirleten hijyenik bir temizleyici ile işlem yapmanıza gerek kalmaz. Makine temizliğinde eğer mümkünse 95°’de yıkama tercih edilir, ancak yeni çamaşır makineleri bazen bu seçeneği sunmamaktadır.

(1) Çamaşır makinesi – kirli deterjan gözü
(2) Çamaşır makinesinin – deterjan gözünün arkası
(3) Buzdolabı – arkadaki yoğuşma tepsisi
(4) Bulaşık makinesi – süzgeç
(5) Kahve makinesi – atık haznesi
(6) Su filtresi – rengi değişmiş kahverengiye dönmüş

 

2_ Tuvalet ve sifonlar

Tek seferlik acil bir önlem olarak, klozetler ve giderler (lavabolar, duş tekneleri ve küvetlerdeki) klor ve aktif maddeler içeren bir temizlik malzemesi ile dezenfekte edilir.

Daha sonra klozet dışındaki giderlerin düzenli olarak kaynar su ile yıkanması etkili, ekolojik ve mantıklı bir önlem olacaktır

 

3_ Buzdolabı

Buzdolabının içindeki yoğuşma kabına buz çözme kanalından yılda 1-2 kez 2 yemek kaşığı sirke özü dökülmelidir. Buzdolabı titizlikle temiz tutulur. Yüzeyler seyreltilmemiş sirke özü ile temizlenmelidir. Sirke özü ile temizlik sırasında eldiven giyilmelidir.

 

4_ Bulaşık makinesi

Bulaşık makinesi, sitrik asit bazlı özel bir bulaşık makinesi temizleyicisi ile iyice dezenfekte edilmelidir. Düzenli temizlik için buharlı temizleyici çok uygundur.

 

5_ Kahve makinesi

Kahve makinesinin haznesindeki içme suyunu her gün yenileyin ve atık haznesini iyice boşaltın, temizleyin ve kurulayın. Demleme ünitesi gibi tüm çıkarılabilir parçaları, kullanım talimatlarındaki bilgilere göre en az haftada bir kez temiz suyla elle temizleyin ve yeniden takmadan önce iyice kurulayın. Kireç çözme ve temizleme programlarını sürekli olarak ekrandaki ve kullanım kılavuzundaki bilgilere göre uygulayın. Küflenme durumunda tüm parçalar dezenfekte edilmelidir.

 

6_ İçme suyu-Geri yıkama filtresi

İçme suyu geri yıkama filtrenizi (genellikle evin su bağlantısının yanında bulunur) yılda 4 kez yıkayın. İçme suyu için filtreli bir cihaz kullanıyorsanız bu filtreleri yılda bir kez değiştirin.

 

7_ Diş fırçası

Diş fırçası yılda 4 kez değiştirilmelidir ve özellikle maya mantarları tarafından istila edilmişse daha sık (her 3 günde 1) kaynar suya batırılmalıdır. Diş fırçası, kuruması için fırça yukarı bakacak şekilde odaya yerleştirilmelidir.

 

Başka neye dikkat edilmeli?

Listelenen tüm nesnelerin titizlikle temiz tutulması ve düzenli olarak (yılda 2 kez) mekanik olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi tavsiye edilir.

Prensip olarak uzun vadede kimyasal temizlik ürünlerinden kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, ilk kullanım öncesinde yapılacak dezenfeksiyon için kimyasal ürün kaçınılmazdır. Mikrop, bakteri ve mantarların direnç göstermemesi için kullanılan temizlik ürünü değiştirilmelidir.

95° üzerindeki sıcaklık maya mantarlarını dezenfekte etmenin mükemmel bir yoludur.

Buharlı temizleyiciler, özellikle yüzey dezenfeksiyonu ve bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve paslanmaz çelik evye için uygundur. Ancak kaplanmış porselene (lavabo, klozet, bide vb.) dikkat edin. Buharlı temizlik öncesinde üreticiye kaplamanın ısıya dayanıklı olup olmadığını sorun.

 

Kaynak: https://baubiologie-magazin.de/7-tipps-gegen-schimmel-und-bakterien-im-haushalt/

Yazar: Oekoplan Spessart’tan Bernd Kinze, eğitimli bir ısıtma sistemleri teknikeridir, IBN Yapı Biyolojisi Ölçüm teknikeri ve Aschaffenburg’daki IBN Yapı Biyolojisi Danışma Merkezi’nin sahibidir.

         Almanca’dan Türkçe’ye çeviren: Damla Yağcı

         Redaksiyon: Merve Titiz Akman